Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1989 / 191 pagina’s / Engels / 9783893380695
€ 37,50
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1989 / 191 pagina’s / Engels / 9783893380695
€ 37,50
Uitverkocht
Uitverkocht
Capturing the unpredictable, dynamic essence of Zen, Osho speaks on Master Rinzai, who took Zen from China to Japan, stuck his tongue out at disciples and created the shout as a device to shock the mind. Also using the words of the famous haiku writer Ikkyu, Osho shows that everyone is going to realize their buddhahood – it is a question of experiencing, not belief. Osho comments on episodes from Rinzai’s life and his insight that, if done with full awareness as a witness not a doer, every action can become a meditation.
| Gewicht | 215 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21 × 14,7 × 1,9 cm |
| ISBN | 9783893380695 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1989 |
| Aantal pagina's | 191 pagina's |
| Gewicht | 215 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21 × 14,7 × 1,9 cm |
| ISBN | 9783893380695 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1989 |
| Aantal pagina's | 191 pagina's |
Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.