Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Hardcover in 12 delen / 1ste druk / 1981 / 2050 pagina’s / Engels / 9783893381029
€ 225,00
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Als Nieuw / Hardcover in 12 delen / 1ste druk / 1981 / 2050 pagina’s / Engels / 9783893381029
€ 225,00
Uitverkocht
Uitverkocht
Osho calls the incomparable Dhammapada sutras of Buddha, “The Book of Books.” He explains that these sutras are concerned with aspects of man’s unawareness, and that Buddha’s whole message is concerned with the raising of our consciousness. Entering into The Dhammapada with Osho is to enter into a deep friendship of enlightened masters. These sutras were compiled by Buddha’s disciples to contain the essence of all his teachings.
This was the last turning of the Wheel of Dharma, 2,500 years ago.
Osho’s commentaries on these sutras set the Wheel of Dharma in motion again.
Osho also answers questions from disciples and other seekers in alternate discourses all generously sprinkled with stories, personal anecdotes and, of course, a multitude of jokes. Visually this boxed set is stunning, without doubt a collector’s piece and twelve volumes to dive into for years to come.
| Gewicht | 4514 g |
|---|---|
| Afmetingen | 27,7 × 21 × 13 cm |
| ISBN | 9783893381029 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Osho Foundation International |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover in 12 delen |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1981 |
| Aantal pagina's | 2050 pagina's |
| Gewicht | 4514 g |
|---|---|
| Afmetingen | 27,7 × 21 × 13 cm |
| ISBN | 9783893381029 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Osho Foundation International |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover in 12 delen |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1981 |
| Aantal pagina's | 2050 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.