Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Redelijke Staat / Paperback / 1ste druk / 1977 / 160 pagina’s / Engels /
€ 39,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Redelijke Staat / Paperback / 1ste druk / 1977 / 160 pagina’s / Engels /
€ 39,95
Uitverkocht
Uitverkocht
A rare and now difficult to find text published in 1977 which details techniques in Mr. Lovret’s style of Kenjutsu – the Japanese “art of the sword”. Mr. Lovret – an instructor in Aikijujutsu and Kenjutsu demonstrates his technique via hundreds of photographs as well as descriptive text. There is a significant and controversial history behind the publishing of this book and those proponents interested in the history and lineage of traditional Kenjutsu (particularly Tenshin Shoden Katori Shinto-ryu) will find this book interesting as much for that controversy as for it’s content.
| Gewicht | 765 g |
|---|---|
| Afmetingen | 27,8 × 21,5 × 1,7 cm |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Bookmaker |
| Kwaliteit | 2dehands – Redelijke Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1977 |
| Aantal pagina's | 160 pagina's |
| Gewicht | 765 g |
|---|---|
| Afmetingen | 27,8 × 21,5 × 1,7 cm |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Bookmaker |
| Kwaliteit | 2dehands – Redelijke Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1977 |
| Aantal pagina's | 160 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.