Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2006 / 539 pagina’s / Engels / 9780349118093
€ 13,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2006 / 539 pagina’s / Engels / 9780349118093
€ 13,50
Op voorraad
Op voorraad
Scholars have long argued that moral judgements arise from rational deliberations about what society determines is right and wrong. This has generated the idea that our moral psychology is founded on cultural experience. In the revolutionary MORAL MINDS, Marc Hauser challenges these concepts, showing that this view is illusory and arguing instead that humans have evolved a ‘moral instinct’, a universal feature of the human mind rather than one informed by gender, education or religion. Combining his own cutting-edge research with cognitive psychology, linguistics, evolutionary biology and economics, Hauser examines his groundbreaking theory in terms of bioethics, religion and law, as well as our everyday lives.
| Gewicht | 444 g |
|---|---|
| Afmetingen | 19,8 × 12,5 × 3,7 cm |
| ISBN | 9780349118093 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Abacus |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2006 |
| Aantal pagina's | 539 pagina's |
| Gewicht | 444 g |
|---|---|
| Afmetingen | 19,8 × 12,5 × 3,7 cm |
| ISBN | 9780349118093 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Abacus |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2006 |
| Aantal pagina's | 539 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.