Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 2007 / 317 pagina’s / Engels / 9780810993839
€ 47,50
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 2007 / 317 pagina’s / Engels / 9780810993839
€ 47,50
Op voorraad
Op voorraad
A hymn to beauty, Latin America celebrates the profound and incredibly diverse South American continent and its neighboring islands in all their color and gaiety. This title presents in a large format the richest images from photographer Olivier Foellmi’s travels through many countries, including Mexico, Colombia, Guatemala, Brazil, Equador, the Amazon, Peru, Bolivia, and Chile. The book begins with a reference text by Uruguayan author Juan Carlos Mondragon and ends with a more intimate text by the photographer himself. Virginie de Borchgrave, a specialist in Latin American culture, has written the extremely detailed captions that illuminate each photograph. The first book to exhibit South American culture in all its glory, Latin America is a living fresco, a tribute to a continent that has inspired the imagination for generations.
| Gewicht | 3445 g |
|---|---|
| Afmetingen | 37,5 × 29,5 × 3,3 cm |
| ISBN | 9780810993839 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Abrams |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 317 pagina's |
| Gewicht | 3445 g |
|---|---|
| Afmetingen | 37,5 × 29,5 × 3,3 cm |
| ISBN | 9780810993839 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Abrams |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 317 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.