Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Zeer Goed / Paperback / 2001 / 1ste druk / 478 pagina’s / Engels / 9780945454304
€ 22,00
Uitverkocht
Uitverkocht
2de Hands – Zeer Goed / Paperback / 2001 / 1ste druk / 478 pagina’s / Engels / 9780945454304
€ 22,00
Uitverkocht
Uitverkocht
Until now, no single work has been devoted to both a scholarly understanding of the complexities of the Daoist tradition and a critical exploration of its contribution to recent environmental concerns. The authors in this volume consider the intersection of Daoism and ecology, looking at the theoretical and historical implications associated with a Daoist approach to the environment. They also analyze perspectives found in Daoist religious texts and within the larger Chinese cultural context in order to delineate key issues found in the classical texts. Through these analyses, they assess the applicability of modern-day Daoist thought and practice in China and the West, with respect to the contemporary ecological situation.
| Gewicht | 745 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22,9 × 15,3 × 3 cm |
| ISBN | 9780945454304 |
| Auteur | |
| Kwaliteit | 2de Hands – Zeer Goed |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2002 |
| Aantal pagina's | 478 pagina's |
| Gewicht | 745 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22,9 × 15,3 × 3 cm |
| ISBN | 9780945454304 |
| Auteur | |
| Kwaliteit | 2de Hands – Zeer Goed |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2002 |
| Aantal pagina's | 478 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.