Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 2003 / 4de druk / 190 pagina’s / Engels / 9781851494507
€ 42,50
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 2003 / 4de druk / 190 pagina’s / Engels / 9781851494507
€ 42,50
Op voorraad
Op voorraad
After an introduction to the full background of silver as a precious metal, Ian Pickford’s guide offers a lively, authoritative survey of the diverse uses to which it has been put in decorative and practical objects throughout history. He examines the makers, their techniques, and the types of decoration used, and also gives clear coverage of marks and assay offices, an understanding of which is vital to the collector. There is coverage of fakes and altered silver, as well as advice on caring for silver. This is an ideal book for the novice collector who wishes to avoid pitfalls and ill-advised purchases. Existing collectors will find all titles in the series act as a handy and portable references, and beginners will welcome a reliable, accessible starting point from which their interests can develop.
| Gewicht | 942 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24,8 × 20,4 × 2 cm |
| ISBN | 9781851494507 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Antique Collector's Club |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 4de druk |
| Jaar Uitgave | 2003 |
| Aantal pagina's | 190 pagina's |
| Gewicht | 942 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24,8 × 20,4 × 2 cm |
| ISBN | 9781851494507 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Antique Collector's Club |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 4de druk |
| Jaar Uitgave | 2003 |
| Aantal pagina's | 190 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.