Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 1995 / 217 pagina’s / Engels / 9780253210029
€ 24,95
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 1995 / 217 pagina’s / Engels / 9780253210029
€ 24,95
Op voorraad
Op voorraad
In volume one of this revisionary study of modernism, Bonnie Kime Scott focuses on the literary and cultural contexts that shaped the professional and creative development of Virginia Woolf, Rebecca West, and Djuna Barnes: gifted parents and dysfunctional families; their attachments to the celebrated modernism of the oMen of 1914O; Edwardian ounclesO who commanded the publishing world while dabbling in the sexual liberation of the new woman; and the suffrage movement. Scott argues that Woolf, West, and Barnes emerged with their own distinct personal arrangements and literary concerns in a second flourishing of modernismNthe oWomen of 1928ONthe hallmarks of which were WoolfOs Orlando, WestOs The Strange Necessity, BarnesOs Ryder and Ladies Almanack, and their responses to the landmark censorship trial of Radclyffe HallOs lesbian novel The Well of Loneliness. Aware of the nature of literary markets on both sides of the Atlantic, and of personal and sexual needs, these authors devised corresponding professional and personal arrangements. ScottOs contextual approach is based upon fresh archival explorations and, in addition, takes on the challenge of combining postmodern with feminist theory.
| Gewicht | 403 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,5 × 15,5 × 1,5 cm |
| ISBN | 9780253210029 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Indiana University Press |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1995 |
| Aantal pagina's | 217 pagina's |
| Gewicht | 403 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,5 × 15,5 × 1,5 cm |
| ISBN | 9780253210029 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Indiana University Press |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1995 |
| Aantal pagina's | 217 pagina's |





Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.