Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
New Dimensions Publishing House / Paperback / 1ste druk / 2004 / 279 pagina’s / Engels / 9789077341810
€ 19,50
Uitverkocht
Uitverkocht
New Dimensions Publishing House / Paperback / 1ste druk / 2004 / 279 pagina’s / Engels / 9789077341810
€ 19,50
Uitverkocht
Uitverkocht
All peak performances in the field of sports, the arts or business are achieved in the state of FLOW. Researcher Dr. Mihaly Csikszentmihalyi from Chicago University defined FLOW most succinctly ’the optimum state of human experience’. When in FLOW, not only do we seem to have wings, we also feel happy and fulfilled. FLOW is the natural state we were in most of the time when we were small children, that before we got all conditioned by the environment. Due to the process of conditioning, we sort of forgot who we really are i.e. a bundle of countless possibilities. When we are in FLOW we are spontaneously creative and full of energy, just like small children. How then, might you ask, does one consciously regain and maintain this wonderful state? This is what FLOW and Peak Performance in Business is all about. The laws of FLOW prove to be identical to the laws of human potential. To be in FLOW is to be fully alive; to be in FLOW is to play a joyous role in the creative process of Life itself. Since we were mostly in FLOW when we were small, we do not have to create the state of FLOW; we just have to liberate it. What then are the oppressors of FLOW and how do we get rid of them? How do we transcend the collective limiting patterns of our culture? in how do we set ourselves free? FLOW and Peak Performance in Business will guide you on your path to more freedom, more YOU. Enjoy the ride! — from book’s back cover
| Gewicht | 520 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15,5 × 1,8 cm |
| ISBN | 9789077341810 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | New Dimensions Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 279 pagina's |
| Gewicht | 520 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15,5 × 1,8 cm |
| ISBN | 9789077341810 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | New Dimensions Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 279 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.