Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1977 / 278 pagina’s / Engels / 9780880500425
€ 49,95
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1977 / 278 pagina’s / Engels / 9780880500425
€ 49,95
Op voorraad
Op voorraad
Dang Dang Doko Dang represents the sound of the drum beaten by a Zen master in an existential lesson for a disciple. As well as symbolizing the poetic quality of Zen, the title represents the special flavor of this collection of Osho’s commentaries on well-known Zen stories. “Zen is a way of dissolving philosophical problems, not of solving them,” he explains. “It is a way of getting rid of philosophy, because philosophy is a sort of neurosis.” The volume also includes Osho’s answers to questions about the meditation technique of Zazen.
| Gewicht | 528 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22,2 × 14,5 × 2,6 cm |
| ISBN | 9780880500425 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Osho International |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1977 |
| Aantal pagina's | 278 pagina's |
| Gewicht | 528 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22,2 × 14,5 × 2,6 cm |
| ISBN | 9780880500425 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Osho International |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1977 |
| Aantal pagina's | 278 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.