Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2021 / 427 pagina’s / Engels / 9789047014751
€ 16,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2021 / 427 pagina’s / Engels / 9789047014751
€ 16,95
Uitverkocht
Uitverkocht
This book provides insights into alternative approaches to economics that are sustainable and just for both society and the planet in the long term.
In twenty-four essays, internationally renowned economic thinkers like Kate Raworth, Charles Eisenstein, Clair Brown, Helena Norberg-Hodge and Daniel C. Wahl share the alternatives that are available to us such as doughnut economics, wellbeing economics, common good economics, regenerative economics, buddhist economics, commons economics, local economics, bioregional economics, indigenous economics and degrowth economics. Each of these approaches provides a realistic and enticing vision of a thriving future.
Thrive offers you the fundamentals for a new economy that is rooted in the well-being of humanity and of our planet. This book is a must-read for anyone in search of economic perspectives that contribute to a flourishing world.
| Gewicht | 621 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15 × 2,7 cm |
| ISBN | 9789047014751 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Business Contact |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2021 |
| Aantal pagina's | 427 pagina's |
| Gewicht | 621 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15 × 2,7 cm |
| ISBN | 9789047014751 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Business Contact |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2021 |
| Aantal pagina's | 427 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.