Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2004 / 239 pagina’s / Engels / 9781578633050
€ 13,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2004 / 239 pagina’s / Engels / 9781578633050
€ 13,95
Uitverkocht
Uitverkocht
The New Hermetics is a powerful spiritual technology of the mind. It is a course of study and practice that teaches the science of illumination and the ability to alter reality. The root of traditional Hermetic thought is that the mind shapes reality. The New Hermetics expands this concept—the universe is a great mind or consciousness, and we are a part of that consciousness; therefore by learning to control the mind, we learn to control our part of the universe.
With updated versions of the Rosicrucian system of initiation, combined with ancient and modern mind-expanding techniques such as visualization and NLP (neuro-linguistic programming), The New Hermetics progressively gives initiates power over their minds and world. In a fraction of the time it takes using traditional methods, the course offered in this book lets practitioners master their minds in such a way that they will be able to achieve anything and everything they want in life—spiritually and physically.
| Gewicht | 372 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15,3 × 1,6 cm |
| ISBN | 9781578633050 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Weiser Books |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 239 pagina's |
| Gewicht | 372 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15,3 × 1,6 cm |
| ISBN | 9781578633050 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Weiser Books |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 239 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.