Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Goede Staat – Bevat onderstrepingen met potlood / Hardcover / 1ste druk / 2007 / 307 pagina’s / Engels / 9781843545866
€ 9,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Goede Staat – Bevat onderstrepingen met potlood / Hardcover / 1ste druk / 2007 / 307 pagina’s / Engels / 9781843545866
€ 9,95
Uitverkocht
Uitverkocht
In God is Not Great, Christopher Hitchens takes on his biggest subject yet: the increasingly dangerous role of religion in the world. In an acute reading of the world’s major religious texts, Hitchens documents the ways in which religion is man made, a cause of dangerous sexual repression and a gross distortion of our origins in the cosmos. God is Not Great marvels at the possibility of society without religion, arguing instead that the concept of an omniscient God has profoundly damaged humanity. His book is a ferocious and eloquent attempt to persuade its readers that they would all be better off without ‘Him’.
| Gewicht | 647 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24 × 16,5 × 3 cm |
| ISBN | 9781843545866 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Atlantic Books |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat – Bevat onderstrepingen met potlood |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 307 pagina's |
| Gewicht | 647 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24 × 16,5 × 3 cm |
| ISBN | 9781843545866 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Atlantic Books |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat – Bevat onderstrepingen met potlood |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 307 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.