Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Goede Staat / Hardcover / 1ste druk / 1998 / 224 pagina’s / Engels / 9780299163242
€ 18,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Goede Staat / Hardcover / 1ste druk / 1998 / 224 pagina’s / Engels / 9780299163242
€ 18,50
Op voorraad
Op voorraad
The nurturing Earth Goddess, the Great Mother worshipped at the dawn of civilization—historical fact or consoling fiction?
While Goddess mythologies proliferate and the public devours books by artists, psychotherapists, and enthusiastic amateurs, it is remarkable that those in the field of prehistory have remained largely silent. Did Goddess worship really exist? What actually remains from the earliest cultures, and what can it tell us? What can we learn about the early stages of human religion from the study of prehistoric carvings, pictures, pottery, figurines, and temples?
In Ancient Goddesses, historians and archaeologists write accessibly about this intriguing and controversial topic for the first time. Considering a number of significant early civilizations—Predynastic and Early Dynastic Egypt; “Old Europe;” Early North West Europe; “Celtic” civilization; the Prehistoric Aegean; Malta; the Ancient Near East; Old Testament Israel; Çatalhöyük; and Archaic Greece—these experts review the most recent evidence so that readers can make up their own minds.
| Gewicht | 800 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24,5 × 17,5 × 2,2 cm |
| ISBN | 9780299163242 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | British Museum Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1998 |
| Aantal pagina's | 224 pagina's |
| Gewicht | 800 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24,5 × 17,5 × 2,2 cm |
| ISBN | 9780299163242 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | British Museum Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1998 |
| Aantal pagina's | 224 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.