Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2007 / 2071 pagina’s / Engels / 9780954529826
€ 19,95
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2007 / 2071 pagina’s / Engels / 9780954529826
€ 19,95
Op voorraad
Op voorraad
The Kaivalya Gita refers to the teachings within the Kaivalya Upanishad, a Hindu scripture focused on Kaivalya, the ultimate spiritual liberation or perfect aloneness (detachment of soul from matter). It’s a guide to realizing the illusory nature of the world, attained through deep knowledge, meditation on Shiva and Brahman, and understanding the self as pure consciousness, leading to freedom from the cycle of rebirth (samsara). While distinct, it echoes themes of the Bhagavad Gita, emphasizing realization of the Absolute Reality (Brahman).
| Gewicht | 404 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,7 × 14 × 1,5 cm |
| ISBN | 9780954529826 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Advaita Publications |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 2071 pagina's |
| Gewicht | 404 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,7 × 14 × 1,5 cm |
| ISBN | 9780954529826 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Advaita Publications |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 2071 pagina's |
Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.