Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2004 / 301 pagina’s / Engels / 9780156031066
€ 9,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2004 / 301 pagina’s / Engels / 9780156031066
€ 9,95
Uitverkocht
Uitverkocht
At the age of six, Tim Guest was taken by his mother to a commune modeled on the teachings of the notorious Indian guru Bhagwan Shree Rajneesh. The Bhagwan preached an eclectic doctrine of Eastern mysticism, chaotic therapy, and sexual freedom, and enjoyed inhaling laughing gas, preaching from a dentist’s chair, and collecting Rolls Royces.
Tim and his mother were given Sanskrit names, dressed entirely in orange, and encouraged to surrender themselves into their new family. While his mother worked tirelessly for the cause, Tim-or Yogesh, as he was now called-lived a life of well-meaning but woefully misguided neglect in various communes in England, Oregon, India, and Germany.
In 1985 the movement collapsed amid allegations of mass poisonings, attempted murder, and tax evasion, and Yogesh was once again Tim. In this extraordinary memoir, Tim Guest chronicles the heartbreaking experience of being left alone on earth while his mother hunted heaven.
| Gewicht | 314 g |
|---|---|
| Afmetingen | 20,2 × 13,5 × 1,8 cm |
| ISBN | 9780156031066 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | A Harvest Original |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 301 pagina's |
| Gewicht | 314 g |
|---|---|
| Afmetingen | 20,2 × 13,5 × 1,8 cm |
| ISBN | 9780156031066 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | A Harvest Original |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 301 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.