Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 2de druk / 2000 / 490 pagina’s / Engels / 9788172611347
€ 77,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 2de druk / 2000 / 490 pagina’s / Engels / 9788172611347
€ 77,50
Op voorraad
Op voorraad
Osho observes that this Upanishad is one of the most beautiful and also one of the most neglected. He also points out that commentators usually are either on the path of love or the path of knowledge. But the commentator on this particular Upanishad is unique in being neither. Osho is perhaps the first person to discuss these sutras in such a way that the reader can feel a sense of oneness beyond the apparent contradictions. He talks on philosophy as a bridge between science and religion, different dimensions of listening, the role of doubt, the way to know whether one has transcended sex, the difference between projections and authentic feelings, and much more. He also explains how his words are a response to, not a commentary on these sutras.
| Gewicht | 806 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21 × 15 × 3,6 cm |
| ISBN | 9788172611347 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 2de druk |
| Jaar Uitgave | 2000 |
| Aantal pagina's | 490 pagina's |
| Gewicht | 806 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21 × 15 × 3,6 cm |
| ISBN | 9788172611347 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 2de druk |
| Jaar Uitgave | 2000 |
| Aantal pagina's | 490 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.