Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1988 / 258 pagina’s / Engels / 9783893380459
€ 27,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1988 / 258 pagina’s / Engels / 9783893380459
€ 27,50
Op voorraad
Op voorraad
“Zen is not what it shoes. It is a finger pointing to the moon in absolute silence. All words have to be understood as fingers pointing to the moon. It is not indication. You have to understand these anecdotes with this background in mind.”
“What is working is always mind. What is always at rest, not working, it simply is”.
Osho’s extraordinary talks on Zen are recognized works of genius, studied in Zen monasteries and universities and thoughout the world.His inspiring books cover everything from the wisdom of the world’s mystics to answers to intensely personal questions about meditation and the inner search. His unique authenticity touches the reader in a way no other can.
Self transformation, explains Osho can only happen when we make a conscious jump from mind to no mind, from the ego to our inner being. The Zen stories he comments on in this book are about real people to whom this has happened. Osho’s twenty-first century Zen technique is to give us this experience as he speaks in such a way that we are transported from the head to the heart, and from the heart to silence.
| Gewicht | 338 g |
|---|---|
| Afmetingen | 19,2 × 12,3 × 2,4 cm |
| ISBN | 9783893380459 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1988 |
| Aantal pagina's | 258 pagina's |
| Gewicht | 338 g |
|---|---|
| Afmetingen | 19,2 × 12,3 × 2,4 cm |
| ISBN | 9783893380459 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1988 |
| Aantal pagina's | 258 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.