Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 1992 / 287 pagina’s / Engels / 9780801480201
€ 44,95
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 1992 / 287 pagina’s / Engels / 9780801480201
€ 44,95
Op voorraad
Op voorraad
Drawing on narratological and feminist theory, Susan Sniader Lanser explores patterns of narration in a wide range of novels by women of England, France, and the United States from the 1740s to the present. She sheds light on the history of ”voice” as a narrative strategy and as a means of attaining social power. She considers the dynamics in personal voice in authors such as Mary Shelley, Charlotte Brontë, Zora Neale Hurston, and Jamaica Kincaid. In writers who attempt a ”communal voice”—including Mary Wollstonecraft, Elizabeth Gaskell, Joan Chase, and Monique Wittig—she finds innovative strategies that challenge the conventions of Western narrative.
| Gewicht | 423 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15 × 1,8 cm |
| ISBN | 9780801480201 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Cornell University Press |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1992 |
| Aantal pagina's | 287 pagina's |
| Gewicht | 423 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23 × 15 × 1,8 cm |
| ISBN | 9780801480201 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Cornell University Press |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1992 |
| Aantal pagina's | 287 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.