Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 2010 / 378 pagina’s / Engels / 9781606239667
€ 17,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 2010 / 378 pagina’s / Engels / 9781606239667
€ 17,95
Uitverkocht
Uitverkocht
Thoroughly examining brain-behavior relationships in atypically developing children, this important volume integrates theories and data from multiple disciplines. Leading authorities present research on specific clinical problems, including autism, Williams syndrome, learning and language disabilities, ADHD, and issues facing infants of diabetic mothers. In addition, the effects of social stress and maltreatment on brain development and behavior are reviewed. Demonstrating the uses of cutting-edge methods from developmental neuroscience, developmental psychology, and cognitive science, the contributors emphasize the implications of their findings for real-world educational and clinical practices. Illustrations include eight pages in full color.
| Gewicht | 425 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,5 × 15,5 × 2,5 cm |
| ISBN | 9781606239667 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Guilford Press |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Jaar Uitgave | 2010 |
| Aantal pagina's | 378 pagina's |
| Gewicht | 425 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,5 × 15,5 × 2,5 cm |
| ISBN | 9781606239667 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Guilford Press |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Jaar Uitgave | 2010 |
| Aantal pagina's | 378 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.