Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 2011 / 611 pagina’s / Engels / 9781439167397
€ 27,50
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 2011 / 611 pagina’s / Engels / 9781439167397
€ 27,50
Op voorraad
Op voorraad
Set in Victorian London with characters real and imagined, The Map of Time boasts a triple-play of intertwined plots in which a skeptical H.G. Wells is called upon to investigate purported incidents of time travel and thereby save the lives of an aristocrat in love with a murdered prostitute from the past; of a woman bent on fleeing the strictures of Victorian society; and of his very own wife, who may have become a pawn in a 4th-dimensional plot to murder the authors of Dracula, The Time Machine and The War of the Worlds, in order to alter their identities and steal their fictional creations.
But, what happens if we change history? Félix J. Palma raises such questions in The Map of Time. Mingling fictional characters with real ones, Palma weaves a historical fantasy as imaginative as it is exciting, a story full of love and adventure that also pays homage to the roots of science fiction while transporting its readers to a fascinating Victorian London for their own taste of time travel.
| Gewicht | 885 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,1 × 16,3 × 4,8 cm |
| ISBN | 9781439167397 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Simon & Schuster |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2011 |
| Aantal pagina's | 611 pagina's |
| Gewicht | 885 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,1 × 16,3 × 4,8 cm |
| ISBN | 9781439167397 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Simon & Schuster |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2011 |
| Aantal pagina's | 611 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.