Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Goede Staat / Paperback / 1ste druk / 1994 / 200 pagina’s / Engels / 9780877287933
€ 24,50
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Goede Staat / Paperback / 1ste druk / 1994 / 200 pagina’s / Engels / 9780877287933
€ 24,50
Op voorraad
Op voorraad
In Taming Our Monkey Mind, Phyllis Krystal explains how we often allow ourselves to get trapped by our desires. She equates this behavior to the monkey jar or gourd. The fistful of candy is too big to go through the small opening and he can’t run from the hunters because his fist is stuck in the jar. Impulsive, curious, impatient, and driven by its senses, the monkey serves to illustrate how the undisciplined mind’s attachments can become a prison. By taming our monkey mindovercoming our greed and desirewe findthe way to free ourselves from the material work so we can enter the world of the Divine. Phyllis Krystal shares Sai Baba’s insights along with her own growth techniques in this exciting and very practical book.
| Gewicht | 265 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21 × 13,5 × 1,6 cm |
| ISBN | 9780877287933 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Samuel Weiser |
| Kwaliteit | 2de Hands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1994 |
| Aantal pagina's | 200 pagina's |
| Gewicht | 265 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21 × 13,5 × 1,6 cm |
| ISBN | 9780877287933 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Samuel Weiser |
| Kwaliteit | 2de Hands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1994 |
| Aantal pagina's | 200 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.