Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Goede Staat / Paperback / 1ste druk / 1991 / 308 pagina’s / Engels / 9780500276280
€ 18,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Goede Staat / Paperback / 1ste druk / 1991 / 308 pagina’s / Engels / 9780500276280
€ 18,50
Op voorraad
Op voorraad
Half a millennium before Jesus, more than a millennium before Mohammed, the Buddha found Enlightenment. Today the number of his followers far exceeds the number of Christians and Muslims added together. Here, the fortunes of Buddhism are traced through time and space, from the founding of the world’s largest monastic Order in north-eastern India 2,500 years ago to contemporary Europe and America. This volume, the result of years of painstaking and imaginative research and preparation, presents the whole of that contribution to Asiatic civilization in a vivid and authoritative manner. World-renowned scholars provide the eleven chapters, accompanied by illustrations drawn from the astonishing wealth of Buddhist art.
| Gewicht | 1344 g |
|---|---|
| Afmetingen | 30 × 22 × 2,5 cm |
| ISBN | 9780500276280 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Thames and Hudson |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1991 |
| Aantal pagina's | 308 pagina's |
| Gewicht | 1344 g |
|---|---|
| Afmetingen | 30 × 22 × 2,5 cm |
| ISBN | 9780500276280 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Thames and Hudson |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1991 |
| Aantal pagina's | 308 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.