Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Goede Staat / Paperback / 23ste druk / 1996 / 118 pagina’s / Engels / 9780374512675
€ 8,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Goede Staat / Paperback / 23ste druk / 1996 / 118 pagina’s / Engels / 9780374512675
€ 8,95
Uitverkocht
Uitverkocht
Elegant, passionate, and filled with the love of God’s creation, Abraham Joshua Heschel’s The Sabbath has been hailed as a classic of Jewish spirituality ever since its original publication–and has been read by thousands of people seeking meaning in modern life. In this brief yet profound meditation on the meaning of the Seventh Day, Heschel, one of the most widely respected religious leaders of the twentieth century, introduced the influential idea of an ‘architecture of holiness” that appears not in space but in time. Judaism, he argues, is a religion of it finds meaning not in space and the materials things that fill it but in time and the eternity that imbues it, so that ’the Sabbaths are our great catherdrals.’
| Gewicht | 181 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22,8 × 14,8 × 1 cm |
| ISBN | 9780374512675 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Farrar, Straus and Giroux |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 23ste druk |
| Jaar Uitgave | 1996 |
| Aantal pagina's | 118 pagina's |
| Gewicht | 181 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22,8 × 14,8 × 1 cm |
| ISBN | 9780374512675 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Farrar, Straus and Giroux |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 23ste druk |
| Jaar Uitgave | 1996 |
| Aantal pagina's | 118 pagina's |
Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.