Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2005 / 72 pagina’s / Engels / 9780745633893
€ 13,95
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2005 / 72 pagina’s / Engels / 9780745633893
€ 13,95
Op voorraad
Op voorraad
According to current deabtes, ’individualization’ has frequently been proposed as the conceptual counterpart to ’globalization’. It has often seemed that nothing would be left once these processes have fully unfolded, other than individual human atoms dispersed on a globe without any political, economic or cultural structures.
Regardless of whether this description is based on any good and valid observation, nobody drew the conclusion that suddenly emerges as evident after reading Rüdiger Safranski’s lucid and timely exploration of the globalization, if it occurs, means a radical change in the human condition. It brings human being in direct confrontation with the world in its totality. Almost unnoticed in broader debate, the scenario of globalization entails a return – in new a radical guise – of the time-honoured question of the ways of being-in-the-world of human beings.
In this compelling new book, the philosopher Rüdiger Safranski grapples with the pressing problems of the global ‘Big Brother’ states, terrorism, international security and the seeming impossibility of ‘world’ peace. He suggests that the era ofglobalization should not be thought of as that epoch in world history in which all human beings will see themselves in the same, indistinct situation. There will always be, Sanfranski argues, some need for understanding one’s own situation by drawing boundaries and conceptualizing ‘otherness’ and individuality.
| Gewicht | 122 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,5 × 13,8 × 0,7 cm |
| ISBN | 9780745633893 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Polity Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2005 |
| Aantal pagina's | 72 pagina's |
| Gewicht | 122 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,5 × 13,8 × 0,7 cm |
| ISBN | 9780745633893 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Polity Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2005 |
| Aantal pagina's | 72 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.