Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 1994 / 87 pagina’s / Engels / 9789068322521
€ 32,50
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 1994 / 87 pagina’s / Engels / 9789068322521
€ 32,50
Op voorraad
Op voorraad
Tajiks, Uzbeks, Turkmen, Kyrghyzs, Kazakhs and other peoples populate the various nations of Central Asia. Before 1900, many lived a nomadic life. The nineteenth and twentieth centuries witnessed major political and socioeconomic changes, with far-reaching consequences for nomadic life and cattle breeding. Two Russian experts, curators of the ethnographical museum in Saint Petersburg, discuss early nomadic culture and the major changes in this transition period. Ancient photographs and pictures of the collection in the Saint Petersburg museum illustrate their arguments.
| Gewicht | 187 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22 × 15 × 0,6 cm |
| ISBN | 9789068322521 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Kit Publications |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1994 |
| Aantal pagina's | 87 pagina's |
| Gewicht | 187 g |
|---|---|
| Afmetingen | 22 × 15 × 0,6 cm |
| ISBN | 9789068322521 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Kit Publications |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1994 |
| Aantal pagina's | 87 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.