Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 2de druk / 2004 / 296 pagina’s / Engels / 9780632059058
€ 19,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 2de druk / 2004 / 296 pagina’s / Engels / 9780632059058
€ 19,50
Op voorraad
Op voorraad
This introductory text explains the fundamentals of the chemistry of the natural environment and the effects of mankind’s activities on the earth’s chemical systems. Retains an emphasis on describing how natural geochemical processes operate over a variety of scales in time and space, and how the effects of human perturbation can be measured. Topics range from familiar global issues such as atmospheric pollution and its effect on global warming and ozone destruction, to microbiological processes that cause pollution of drinking water deltas. Contains sections and information boxes that explain the basic chemistry underpinning the subject covered. Each chapter contains a list of further reading on the subject area. Updated case studies. No prior chemistry knowledge required. Suitable for introductory level courses.
| Gewicht | 583 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24,7 × 17,3 × 1,7 cm |
| ISBN | 9780632059058 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Blom Publishing |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 2de druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 296 pagina's |
| Gewicht | 583 g |
|---|---|
| Afmetingen | 24,7 × 17,3 × 1,7 cm |
| ISBN | 9780632059058 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Blom Publishing |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 2de druk |
| Jaar Uitgave | 2004 |
| Aantal pagina's | 296 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.