Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!

2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1989 / 321 pagina’s / Engels / 9783893380725
€ 38,50
Op voorraad
Op voorraad

2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1989 / 321 pagina’s / Engels / 9783893380725
€ 38,50
Op voorraad
Op voorraad
In the last century people increasingly turned away from established religions towards political and social ideologies as they searched meaning and solutions to the very challenging social and economic problems of the time. Initially communism believed that by changing peoples outer circumstances, humanity would take a quantum leap in brotherhood and consciousness. At the time of this discourse series, and in the presence of a TV crew from Soviet Russia, the Communist bloc is rapidly disintegrating.
Osho discusses the details and context with beautiful clarity and explains that all political ideologies have failed so far because they have started tr.om the wrong end, the collective. The first step has to be the growth,of individual consciousness. Osho proposes stepping onto the path of Zen a path that will the individual to a pure, authentic spiritual communism which can truly uplift humanity.
Throughout the book, his radical vision is subtly entwined with wonderful Zen anecdotes and a dazzling selection of jokes and haikus.
| Gewicht | 394 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,8 × 17,2 × 2,9 cm |
| ISBN | 9783893380725 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1989 |
| Aantal pagina's | 321 pagina's |
| Gewicht | 394 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,8 × 17,2 × 2,9 cm |
| ISBN | 9783893380725 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1989 |
| Aantal pagina's | 321 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.