Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1997 / 299 pagina’s / Engels / 9783893380329
€ 19,95
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1997 / 299 pagina’s / Engels / 9783893380329
€ 19,95
Op voorraad
Op voorraad
I call Zen the only living religion because ir is nor a religion, but only a religiousness. It has no dogma, ir does not depend on any founder. It has no past; in fact it has nothing ro reach you. |It is the strangest thing that has |happened in the whole hisrory |of mankind — strangesr because ir enjoys in emptiness, ir blossoms in norhingness. ” fr is fulfilled in innocence, in not knowing. fr does nor discriminate berween the mundane and rhe sacred. For it, oll that is, is sacred.
In thís small book Bhagwan Shree Rajneesh leads us through the mysterious world of the ancient Zen masters. What looks like insoluble riddles becomes a doorway to the unknown.
Out of this series of discourses a new therapy was born — the No-Mind Meditation. To know the no-mind of Zen, Bhagwan says we need to rid ourselves of repressions. The No-Mind Meditation consists of one hour of gibberish followed by one hour of silence. “How long can you go on? — the mind becomes empty. Slowly, slowly a deep nothingness… and in that nothingness a flame of awareness. It is always present, surrounded by your gibberish. The gibberish has to be taken out; that is your poison.”
To enter this book is to have a peek into the world of nomind.
| Gewicht | 363 g |
|---|---|
| Afmetingen | 19,2 × 12,2 × 2,5 cm |
| ISBN | 9783893380329 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1997 |
| Aantal pagina's | 299 pagina's |
| Gewicht | 363 g |
|---|---|
| Afmetingen | 19,2 × 12,2 × 2,5 cm |
| ISBN | 9783893380329 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | The Rebel Publishing House |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1997 |
| Aantal pagina's | 299 pagina's |
Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.