Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / Second Printing / 1996 / 230 pagina’s / Engels / 9781567182507
€ 66,50
Op voorraad
Op voorraad
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / Second Printing / 1996 / 230 pagina’s / Engels / 9781567182507
€ 66,50
Op voorraad
Op voorraad
Learn the amazing links between the ancient Tao and the Kabbalistic Tree of Life, and how you can use this information for better health, incredible bliss, and the development of magical abilities, when you readThe Tao & the Tree of Life by Eric Steven Yudelove.
In this incredible book, you will discover the awe-inspiring secrets of the Taoist Masters and let these once-hidden techniques enrich and empower your life in ways you may never have thought possible.The Tao & the Tree of Life does something no other book has ever done. It provides a common structure, so you can better understand the similarities between the Kabalistic and Taoistic philosophies and techniques. This structure is that of the Shamanic Universe. Within this context, you will learn the concepts, philosophy, and practical work of Taoist Internal Alchemy.
For the first time ever you will find revealed:
·The fascinating parallels between the Hebrew and Western traditions of Kaballah and Taoist Internal Alchemy
·The most basic to the highest esoteric formulas of Taoist Internal Alchemy, clearly explained in a Western context
·Long-lost sexual and alchemical secrets hidden in the important Kabalistic texts, theZohar, and the Sepher Yetzirah
With an exclusive forward by Mantak Chia, you are going to find that The Tao & the Tree of Life is one of the most important books you will ever read. First, it provides the keys to unifying the innermost secret concepts and techniques of East and West. Second, it shows how you can apply this to your spiritual and sexual practices.
If you want to be able to master the secret techniques of both Kabalism and Taoism, you must getThe Tao & the Tree of Life.
| Gewicht | 320 g |
|---|---|
| Afmetingen | 20,3 × 13,3 × 1,9 cm |
| ISBN | 9781567182507 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Llewellyn Publications |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | Second Printing |
| Jaar Uitgave | 1996 |
| Aantal pagina's | 230 pagina's |
| Gewicht | 320 g |
|---|---|
| Afmetingen | 20,3 × 13,3 × 1,9 cm |
| ISBN | 9781567182507 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Llewellyn Publications |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | Second Printing |
| Jaar Uitgave | 1996 |
| Aantal pagina's | 230 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.