Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / Reprinted / 2007 / 302 pagina’s / Engels / 9788185787336
€ 19,50
Uitverkocht
Uitverkocht
2de Hands – Als Nieuw / Paperback / Reprinted / 2007 / 302 pagina’s / Engels / 9788185787336
€ 19,50
Uitverkocht
Uitverkocht
This Book is intended as a guideline for teachers of yoga to children.Yoga is the art and science of living,and is concerned with the evolution of mind and body.Therefore,yoga incorporates a system of disciplines for furhering an integrated development of all aspects of the individual…obviously,childhood is the best period of life to get induced into yoga which will help develop physical stamina,emotional stability and intellectual and creative talents. It is a unified system for developing the balanced,total personality of the child. The focus of the book is on the physical aspect and therefore a basic understanding of the major systems is needed.The book discussess at length Supportive Systems,Control systems,Metabolic Systems,Emotional/behavioural aspect,Mental aspects,Creative aspect,Suitability of yoga for childrenneed for physical education,benefits for physically disabled children and yoga therapy for emotional disabilities.
| Gewicht | 380 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,7 × 13,8 × 1,6 cm |
| ISBN | 9788185787336 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Bihar School of Yoga |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | Reprinted |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 302 pagina's |
| Gewicht | 380 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,7 × 13,8 × 1,6 cm |
| ISBN | 9788185787336 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Bihar School of Yoga |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | Reprinted |
| Jaar Uitgave | 2007 |
| Aantal pagina's | 302 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.