Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Goede Staat / Paperback / 5de druk / 2008 / 693 pagina’s / Engels / 9780195188301
€ 14,50
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Goede Staat / Paperback / 5de druk / 2008 / 693 pagina’s / Engels / 9780195188301
€ 14,50
Uitverkocht
Uitverkocht
What is meaning? How is linguistic communication possible? What is the nature of language? What is the relationship between language and the world? How do metaphors work? The Philosophy of Language , considered the essential text in its field, is an excellent introduction to such fundamental
questions. This revised edition collects forty-six of the most important articles in the field, making it the most up-to-date and comprehensive volume on the subject. Revised to address changing trends and contemporary developments, the fifth edition features seven new articles including influential
work by Mark Crimmins, Gottlob Frege, David Kaplan, Frederick Kroon, W. V. Quine, and Robert Stalnaker (two essays). Other selections include classic articles by such distinguished philosophers as J. L. Austin, John Stuart Mill, Hilary Putnam, Bertrand Russell, John R. Searle, and P. F. Strawson.
The selections represent evolving and varying approaches to the philosophy of language, with many articles building upon earlier ones or critically discussing them. Eight sections cover the central Truth and Meaning; Speech Acts; Reference and Descriptions; Names and Demonstratives;
Propositional Attitudes; Metaphor and Pretense; Interpretation and Translation; and The Nature of Language. A general introduction and introductions to each section give students background to the issues and explain the connections between them. A list of suggested further reading follows each section.
| Gewicht | 1064 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,5 × 16,5 × 3,3 cm |
| ISBN | 9780195188301 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Oxford University Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 5de druk |
| Jaar Uitgave | 2008 |
| Aantal pagina's | 693 pagina's |
| Gewicht | 1064 g |
|---|---|
| Afmetingen | 23,5 × 16,5 × 3,3 cm |
| ISBN | 9780195188301 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Oxford University Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 5de druk |
| Jaar Uitgave | 2008 |
| Aantal pagina's | 693 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.