Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2006 / 403 pagina’s / Engels / 9780872205994
€ 13,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 1ste druk / 2006 / 403 pagina’s / Engels / 9780872205994
€ 13,95
Uitverkocht
Uitverkocht
A genuine understanding of Hume’s extraordinarily rich, important, and influential moral philosophy requires familiarity with all of his writings on vice and virtue, the passions, the will, and even judgments of beauty–and that means familiarity not only with large portions of A Treatise of Human Nature, but also with An Enquiry Concerning the Principles of Morals and many of his essays as well. This volume is the one truly comprehensive collection of Hume’s work on all of these topics. Geoffrey Sayre-McCord, a leading moral philosopher and Hume scholar, has done a meticulous job of editing the texts and has provided an extensive Introduction that is at once accessible, accurate, and philosophically engaging, revealing the deep structure of Hume’s moral philosophy. –Don Garrett, New York University
| Gewicht | 525 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,5 × 14 × 2,5 cm |
| ISBN | 9780872205994 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Hackett Publishing Company |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2006 |
| Aantal pagina's | 403 pagina's |
| Gewicht | 525 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,5 × 14 × 2,5 cm |
| ISBN | 9780872205994 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Hackett Publishing Company |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 2006 |
| Aantal pagina's | 403 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.