Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 5de druk / 2006 / 346 pagina’s / Engels / 9780521466394
€ 27,50
Op voorraad
Op voorraad
2dehands – Als Nieuw / Paperback / 5de druk / 2006 / 346 pagina’s / Engels / 9780521466394
€ 27,50
Op voorraad
Op voorraad
David Hume is commonly known as one of the greatest philosophers to write in English. He was also one of the foremost political and economic theorists and one of the finest historians of the eighteenth century. His political essays reflect the entire range of his intellectual engagement with politics – as political philosophy, political observation and political history – and function as an extension of and supplement to works such as his Treatise of Human Nature and his History of England. The twenty-seven most important essays are presented in this fully annotated edition, together with excerpts from the History of England which illuminate their context. This major addition to the Cambridge Texts in the History of Political Thought will be of interest to students and scholars of politics, philosophy and the history of ideas.
| Gewicht | 561 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,9 × 13,9 × 2,5 cm |
| ISBN | 9780521466394 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Cambridge University Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 5de druk |
| Jaar Uitgave | 2006 |
| Aantal pagina's | 346 pagina's |
| Gewicht | 561 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,9 × 13,9 × 2,5 cm |
| ISBN | 9780521466394 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Cambridge University Press |
| Kwaliteit | 2dehands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Paperback |
| Taal | Engels |
| Druk | 5de druk |
| Jaar Uitgave | 2006 |
| Aantal pagina's | 346 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.