Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1996 / 192 pagina’s / Engels / 9780895778765
€ 16,50
Uitverkocht
Uitverkocht
2de Hands – Als Nieuw / Hardcover / 1ste druk / 1996 / 192 pagina’s / Engels / 9780895778765
€ 16,50
Uitverkocht
Uitverkocht
Here is a comprehensive and inspirational guide to gardening with herbs that is filled with practical advice for choosing and growing them successfully. All aspects of planting and caring for herbs are clearly shown in step-by-step photographs – sowing seeds, dividing roots, taking cuttings, even planting herbs in a pond. Helpful advice on buying healthy plants, identifying soils, and dealing with common diseases is also included.
To help you select herbs that will thrive in your area, The Complete Herb Garden describes different garden conditions, from full shade to ponds and wetlands, from dry, stony areas to moisture-retaining soils. And it gives you a list of the most suitable herbs for each habitat.
The chapter devoted to designing your garden with herbs is an invaluable source of ideas and suggestions for creating different types of beds, including a water garden, a wildflower garden, a kitchen garden, and a formal herb garden. Garden features such as lawns, paths, and walls can also be planted with herbs. Indeed, even the smallest gardens can benefit from herbs that are suited to patios and containers.
In addition, a fully illustrated directory lists more than 180 of the most decorative and interesting herbs and gives complete cultivation information.
| Gewicht | 1054 g |
|---|---|
| Afmetingen | 28,3 × 21,7 × 1,8 cm |
| ISBN | 9780895778765 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Reader's Digest |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1996 |
| Aantal pagina's | 192 pagina's |
| Gewicht | 1054 g |
|---|---|
| Afmetingen | 28,3 × 21,7 × 1,8 cm |
| ISBN | 9780895778765 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Reader's Digest |
| Kwaliteit | 2de Hands – Als Nieuw |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 1ste druk |
| Jaar Uitgave | 1996 |
| Aantal pagina's | 192 pagina's |






Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.