Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
Wij kopen ook uw boeken in!
2dehands – Goede Staat / Hardcover / 14de druk / 1977 / 191 pagina’s / Engels / 9780804805094
€ 12,95
Uitverkocht
Uitverkocht
2dehands – Goede Staat / Hardcover / 14de druk / 1977 / 191 pagina’s / Engels / 9780804805094
€ 12,95
Uitverkocht
Uitverkocht
The samurai sword: symbol of the spirit of old Japan it embodies the samurai’s steely discipline, unswerving devotion, and peerless skill. A feat of craftsmanship by hereditary artisans, the samurai sword is often judged superior to the famed blades of Western Damascus and Toledo. This complete handbook reveals the lore of the samurai sword, fascinating both for owners and for the intrigued. Detailing the origins and development of the samurai sword, its historical background, styles, famous schools, and differences in construction, outlining methods of identifying and researching the sword, as well as caring for it properly.
| Gewicht | 480 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,5 × 15,5 × 1,9 cm |
| ISBN | 9780804805094 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Tuttle Publishing |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 14de druk |
| Jaar Uitgave | 1977 |
| Aantal pagina's | 191 pagina's |
| Gewicht | 480 g |
|---|---|
| Afmetingen | 21,5 × 15,5 × 1,9 cm |
| ISBN | 9780804805094 |
| Auteur | |
| Uitgeverij | Tuttle Publishing |
| Kwaliteit | 2dehands – Goede Staat |
| Conditie | Tweedehands |
| Bindwijze | Hardcover |
| Taal | Engels |
| Druk | 14de druk |
| Jaar Uitgave | 1977 |
| Aantal pagina's | 191 pagina's |
Door u aan te melden voor onze nieuwsbrief gaat u akkoord met onze privacyverklaring.